• Op. Dr. Dürdane Keskin'in Web Sitesine Hoşgeldiniz. Soru, Görüş ve Randevularınız İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz...

Jinekomasti

Erkekte meme büyümesine jinekomasti denir. Meme dokusunda büyüme veya memede yağlanma şeklinde olabilir. Göğüs bölgesinde büyüme erkekte kadınsı görünüme neden olur. Sosyal hayatta giyim tarzını etkiler ve özgüven kaybına sebep olur. Kilo alıp vermeya bağlı veya hormonal kaynaklı olabileceği gibi altta yatan herhangi bir sağlık problemi olmadan da gelişebilir. Günümüzde beslenme alışkanlığına bağlı artış olduğu düşünülmektedir.

Jinekomasti düzeltmesi erkeklere uygulanan en sık estetik ameliyatlardan biridir. Ameliyat genel anestezi altında liposuction yöntemiyle uygulanmaktadır. Deri fazlalığı olanlarda ve meme bezinde büyümesi olanlarda lazer liposuction yöntemini tercih etmekteyim. Ameliyattan sonra 1 ay hastanın korse giymesi gerekmektedir. Kol gücü gereken spora 3 ay ara vermek gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Jinekomastinin düzeltilmesinin tek yolu cerrahidir.

Jinekomasti olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Jinekomasti, meme dokusunda fazlalık görülmesiyle anlaşılır. Erkeklerde kadınsı görünümde meme oluşur.

Kilo verince jinekomasti gider mi?

Kilo vermek yalancı jinekomastide etkili olsa da normal jinekomasti için etkili değildir.

Jinekomasti cinselliği etkiler mi?

Nadiren jinekomastinin sebebi hormonaldir. Hormanal sebebi olmayan jinekomastide cinsel istek etkilenmez. Meme dokusunun büyük olması erkekte özgüven kaybına neden olarak cinselliği etkileyebilir.

Jinekomasti ameliyattan sonra tekrar eder mi?

Jinekomasti ameliyatından sonra hasta fazla kilo alıp vermezse tekrar etmez. Meme dokusunun sebebi bazen yağ dokusunun artışı olabilir. Kilo almak meme boyutunu etkiler.

Jinekomasti için hangi doktora gitmeliyim?

Jinekomasti teşhisi ve tedavisi için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı ile görüşülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sac-ekimi

Saç Ekimi

Erkeklerde saç yoğunluğu yirmili yaşlarda hormonların etkisiyle azalır. Alın kenarlar…

Devamını Oku