• Op. Dr. Dürdane Keskin'in Web Sitesine Hoşgeldiniz. Soru, Görüş ve Randevularınız İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz...

PRP ismini ingilizce ‘platelet rich plazma’ kısaltmasından almıştır. İnsan kanında bulunan trombosit isimli hücreden elde edilir. Yani kişinin kendi kanından elde edilir. Hücre yenilenmesi ve kan dolaşımını artırıcı etkisi vardır. Estetik amaçlı cilt yenilemek, kırışıkları azaltmak, leke tedavisi, saç dökülmesini azaltmak için kullanılır. Koldan alınan kan, işlemden geçirildikten sonra ihtiyacı olan bölgeye ince iğneler ile enjekte edilir. Etkisi ortalama 20 günde başlar ve 4-6 ay devam eder.

PRP tedavisinden sonra yüzde kızarıklık görülebilir. Yüz derisinde dökülme, pullanma görülebilir. Bu etkiler geçicidir. Otoimmün hastalığı, karaciğer hastalığı ve pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar için uygun değildir. PRP tedavisi dermapen ve lazer tedavileri ile kombine olarak uygulanabilir.

Saç ekimi sonrası rutin olarak uygulanması tercih edilen işlemlerdendir.

Saç İçin PRP Uygulamaları

Saç için PRP uygulanmasındaki asıl amaç, saçlı derinin kanlanmasını artırmaktır. Kanlanması artan deride saç köklerinin gücü artar. Saç dökülmesinde azalma görülür. Kıl köklerinde kalınlaşma ve saç yoğunluğunda artma görülür. Saçlı deride kanlanmayı artırdığı için saç ekimi başarı oranını artırmak için de kullanılır.

Yüz İçin PRP Uygulamaları

PRP genel olarak uygulandığı bölgede kan akımını artırır. İçinde büyüme faktörleri olması nedeniyle hücre döngüsünde ve hücre yenilenmesinde artış olur. Yüze yapılan enjeksiyon sonrası yüzde kısa süreli kızarıklığa sebep olabilir. Bu kan akımının artışının göstergesidir. Erken dönemde yüz derisinde minimal ödeme sebep olabilir. Derinin elastikiyetini ve yoğunluğunu artırarak ince çizgi görünümünü azaltır. Cilt renginin açılmasına ve lekeli görünümünün giderilmesine destek olur. İleri yaşta oluşan akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-alti-dolgusu

Göz Altı Dolgusu

Göz çevresi yorgunluktan en çok etkilenen bölgedir. Çökmüş gözaltları insana yorgun, …

Devamını Oku
serbest-hyaluronik-asit-dolgusu

Serbest Hyalüronik Asit Dolgusu

Serbest hyalüronik asit vücut tarafından emildiği için bilinenin aksine dolgu görevi …

Devamını Oku
baby-botoks

Baby Botoks

Normal botoks uygulamasında yüz kaslarının felci ile mimiklerin azaltılır. Hareketsiz…

Devamını Oku