• Op. Dr. Dürdane Keskin'in Web Sitesine Hoşgeldiniz. Soru, Görüş ve Randevularınız İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz...

Burun Estetiği

Rinoplasti ameliyatı burun şeklinin, yüz ile uyumlu haline getirilmesidir. Rinoplasti estetik amaçlı yapılan bir ameliyattır. Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Sosyal hayatta, burun şekli özgüveni olumsuz etkileyebilir. Araştırmalarda rinoplasti ameliyatı geçiren insanların toplum içinde eskisine göre daha rahat oldukları ortaya konulmuştur.

Burun konum nedeniyle yüzün tam ortasında yer almaktadır. Burun şekli, insanın görsel kimliğini etkileyen unsurlandan biridir. Ergenlikte boyutu değişmekle birlikte, genellikle kızlarda 15-17, erkeklerde 16-19 yaşında nihai şeklini alır.

Septorinoplasti ameliyatı hem burun şekil bozukluğunun, hem de nefes alma fonksiyonunun düzeltilmesi ameliyatıdır. Küçük yaşta burna alınan darbeler, burnun işlevini bozabilir. Bu işlemle nefes alma probleminin çözülmesinin yanında, burnun şekli yüz ile uyumlu hale getirilebilir.

Burun ameliyatı yaklaşık 2-3 saat sürer. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Burun şekline göre açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Hastaya yapılan işleme göre ameliyat sonunda burun içi tampon ve burun dışına atel yerleştirilebilir. Yeni nesil burun tamponların çıkartılması, eskileri gibi rahatsız edici değildir. Genellikle 2. Gün çıkartılır. Atel saadece burun üzerinde olup 7. Gün çıkartılır. Hastalar ortalama 7-10 gün içinde iş hayatına geri döner. Burun ödeminin %80 i ilk bir ay içinde geçer. Ama nihali şekline 6 ay- 1 yıl içinde ulaşır.

Burun ucu estetiği hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Burun estetiği kimlere yapılmaz?

Burun estetiği; yüksek tansiyona, şeker hastalığına, kalp hastalıkları, ağır ruhsal bozukluğa neden olan hastalıklara, ciddi kanamalara sebep olabilecek hastalıklara sahip olan insanlara uygun görülmeyebilir.

Burun estetiği kimlere yapılır?

Burun estetiği; burnu kemerli olanlara, burnu çökük ya da eğri olanlara, burun ucu deforme ya da düşük olanlara, burun içinde et olanlara yapılabilir.

Burun estetiği kaç yaşında yapılır?

18 yaşına kadar kemik gelişimi devam ettiği için burun gelişimi de devam eder. Bu sebeple burun estetiğinin 18 yaşından sonra yapılması tavsiye edilir.

Burun estetiği öncesi hangi hazırlıklar yapılır?

Burun estetiği öncesi; akciğer grafisi, kan tahlili, EKG tetkikleri yapılır. Kişinin anesteziye uygunluğuna bakıldıktan sonra ameliyat günü kararlaştırılır.

Burun ameliyatı sonrası nasıl beslenilmeli?

Özel bir beslenme gerektirmez. Anestezi etkisi geçtikten sonra normal beslenebilir.

Burun estetiği kaç günde iyileşir?

Burun estetiği ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılabilir. Burundaki tamponlar 1 hafta sonra çıkarılır. Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra normal yaşantıya dönülebilir.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı 2-2.5 saat kadar sürebilir. Ancak hastaya anestezi uygulanması ve uyanma süreci de eklenirse bu süre 4 saate kadar çıkabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ip-ile-kas-kaldirma

İp İle Kaş Kaldırma

Kaşların kalkık olması daha canlı bakış sağlar. Gözleri ön plana çıkarır. Ameliyat…

Devamını Oku
yuz-germe

Yüz Germe

Vücudumuzun en görsel alanı yüzümüzdür. Zaman ile yüzde çizgilenme ve sarkmalar olur.…

Devamını Oku
badem-goz-estetigi

Badem Göz Estetiği

Hafif çekik gözler her toplumda güzel algılanır. Zaten gülünce de gözlerimiz badem şe…

Devamını Oku