• Op. Dr. Dürdane Keskin'in Web Sitesine Hoşgeldiniz. Soru, Görüş ve Randevularınız İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz...

Genital Bölge Estetiği

Genital estetik ülkemizde kadın plastik cerrahların en sık yaptığı ameliyatlardan biridir. Konunun mahremiyeti nedeniyle hastalar genellikle kadın plastik cerrahları tercih eder. Genital estetik ameliyatlar iç ve dış bölge olarak ikiye ayrılabilir. Her iki bölgede de doğuştan veya sonradan oluşan yapı bozukluğu görülebilir. Genital bölgeki deformite kadını cinsel ilişkide rahatsız hissettirir. Bu durum kadının psikososyal durumunu etkileyebilir.

Dış bölgeye iç dudak (labia minor) ve dış dudak (labia major) düzeltme ameliyatları uygulanır. İç bölgeye ise vajinoplasti (vajina daraltma) ve hymenoplasti (kızlık zarı onarımı) ameliyatları uygulanır.

Dış genital bölgeye en sık yapılan estetik müdahele iç dudak estetiğidir. İç dudakları olması gerekenden daha geniş veya asimetrik olabilir. Bacaklar kapalıyken iç dudakların gözükmemesi gerekir. Dışarı taşan iç dudaklar sürtünmeye maruz kalarak sertleşebilir. Geniş iç dudaklar bikini veya tayt giyildiğinde dışardan da belli olabilir. Görünüm haricinde fazla büyük iç dudaklar cinsel ilişkide ve bisiklet sürme gibi spor aktivitelerinde ağrıya sebep olabilir.

Ameliyat 30-45 dakika sürer. Ameliyatan 2 gün sonra işe dönülebilir. Dış dudakların hacmi yaşla birlikte azalır. Barbi estetiği denilen işlemle dış dudaklara yağ enjeksiyonu yaparak daha genç görünüm sağlanabilir. Dış dudak estetiği diğer işlemlere ek olarak da yapılabilir.

Vajinoplasti

Halk arasında vajina daraltma olarak bilinir. Genellikle doğum sonrası ve yaş ile birlikte vajinada genişleme olur. Cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli kavrayamaması eş ile uyumsuzluğa sebep olabilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Dikişler vajina içinde kalır. Fazla vajina dokusu çıkartılır ve kaslar sıkılaştırılır. Vajinoplasti ameliyatı sonrası dikiş alınması gerekmez. Ameliyatta içeri konulan tampon ertesi gün çıkartılır. 1-2 gün kanama görülebilir. Ameliyattan sonra cinsel ilişkiye girebilmek için 6 hafta beklemek gereklidir. Hastanın ihtiyacına göre dış genital bölgeye aynı anda estetik müdahale yapılabilir.

Hymenoplasti

Halk arasında kızlık zarı onarımı olarak bilinir. Kızlık zarı iç dudakların arasında vajina girişinde bulunan delikli deri parçasıdır. Genellikle cinsel ilişki sırasında hasar görür ve bir miktar kanamaya neden olur. Birçok kültürde bekareti simgeleyen bu yapı bizim ülkemizde de kadın için değer unsurudur. Kızlık zarı onarımı ilişkiye girdiğiniz kişi tarafından anlaşılmaz fakat uzman hekim muayenesinde anlaşılır.

İlk ilişkiden sonra bir hafta içinde yapılan kızlık zarı onarımı en iyi sonuç verir. Mevcut kızlık zarı kalıntıları dikilebilir. Ama aradan uzun süre geçtiğinde de onarım mümkündür. Geç dönem kızlık zarı onarımı hasta için biraz daha zahmetli bir ameliyattır. Hastanın 2 gün istirahati gerekebilir. Her iki ameliyat da lokal anestezi altında yapılabilir. Kızlık zarı onarımı yaklaşık yarım saat sürer. Ameliyattan 3-4 gün sonra ilişkiye girilebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kol-germe-ameliyati

Kol Germe Ameliyatı

Üst kol ve kol iç kısmı kilo alıp vermeden etkilenir. Kilo alıp verme sonrası kolun i…

Devamını Oku
liposuction

Liposuction

Liposuction ameliyatı halk arasında yağ aldırma, liposakşın olarak da bilinir. Halk a…

Devamını Oku
meme-kucultme-estetigi

Meme Küçültme Estetiği

Toplumda büyük göğüs daha güzeldir tabusu mevcuttur. Halbuki aşırı büyük göğüsler vüc…

Devamını Oku