• Op. Dr. Dürdane Keskin'in Web Sitesine Hoşgeldiniz. Soru, Görüş ve Randevularınız İçin İletişim Kısmından Bize Ulaşabilirsiniz...

Kepçe Kulak Estetiği

Kulakların karşıdan bakıldığında belirgin olmasına kepçe kulak denilir. Normalde kulaklar kafa ile 20-30 derece açı yapar. Karşıdan bakılınca sadece kenarları görünür. Kafa ile olan açısı artmış, karşıdan bakılınca belirgin hale gelmiş kulaklara kepçe kulak denilir.

Kepçe kulak deyimi kulağın boyutunun büyük olduğu anlamına gelmez. Kulaklar erken yaşta erişkinlikteki boyutuna ulaşır. Bu sebepten dolayı küçük yaşta yapılan ameliyatlar kulak gelişimini etkilemez. Bu ameliyatlar en erken yaşta yapılan estetik uygulamalardan biridir. Kepçe kulak çocuk yaşta benlik algısını ve özgüveni bozabilir. Okul çağındaki çocuklarda süper ego henüz gelişmediği için birbirlerine karşı çok acımasız olabilirler. Bu sebepten dolayı okul çağı öncesi ameliyatın yapılması önerilir. Ayrıca erken yaşta kulak kıkırdakları daha yumuşak olduğu için ameliyat sonuçları daha başarılı olur.

Öte yandan kepçe kulak ameliyat her yaşta uygulanılabilir. Erişkinlerde lokal anestezi yeterli olurken, çocuk hastada genel anestezi uygundur. Ameliyat yaklaşık 45 dakika sürer. Kepçe kulak operasyonu yara izi kulak arkasına saklanır. Kıkırdaklar kalıcı dikişler yardımı ile yeniden şekillendirilir. Hasta iki gün sonra normal hayatına dönebilir. Fakat 15 gün tenisçi bandı takması gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı kaç gün sonra iyileşir?

Kepçe kulak ameliyatından sonra 1-2 hafta içerisinde iyileşir. Ameliyattan bir hafta sonra normal yaşantıya dönülebilir.

Kepçe kulak ameliyatı olduktan sonra kulak tam şeklini ne zaman alır?

Kepçe kulak ameliyatından sonra kulağın şeklini alması 4-6 hafta kadar sürebilir. Kulağın tam şeklini alması 3-12 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ne zaman yan yatılır?

Kepçe kulak ameliyatından sonraki bir hafta sırtüstü yatmak gerekir. Ameliyattan sonra 2-3 hafta kulakları darbeden korumak gerektiği için bu süre boyunca yan yatmamaya dikkat etmek gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı kaç gün sürer?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk 2 gün ağrı fazla olabilir. 10 gün içerisinde ise bu ağrılar azalıp yok olacaktır. 

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatından 3-6 ay sonrasında iz silikleşir. Ayrıca kesi kulak arkasında olduğu için ameliyat izi gözükmez.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulak darbelerden korunmalı ve katlanmamalıdır. Ameliyat sonrası ilk iki hafta fazla hareketten kaçınılmalı ve ağır kaldırılmamalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası açılma olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası 1-2 mm açılma olabilir. Ancak bu beklenen bir açılma olduğundan ameliyatta kulağa geriye alma oranı bu duruma göre hesaplanır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği

Gözler görsel kimliğimizin en önemli parçasıdır. İlk bakışta fark edilen ilk alandır.…

Devamını Oku
yuz-germe

Yüz Germe

Vücudumuzun en görsel alanı yüzümüzdür. Zaman ile yüzde çizgilenme ve sarkmalar olur.…

Devamını Oku
burun-estetigi

Burun Estetiği

Burun konum nedeniyle yüzün tam ortasında yer almaktadır. Burun şekli, insanın görsel…

Devamını Oku